Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dr Andrzej Wróbel przeszedł na emeryturę

19 grudnia 2023 roku odbyło się pożegnanie dr. Andrzeja Wróbla, wieloletniego pracownika Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dr Wróbel przeszedł na emeryturę po 40 latach pracy. Pożegnanie odbyło się w Sali seminaryjnej zakładu Fizyki Medycznej, uczestniczyli w nim Dyrektorzy Instytutu Fizyki prof. Zbigniew Postawa i prof. Jakub Rysz, pracownicy, doktoranci i byli pracownicy ZFM, goście, w tym, dr hab. Grzegorz Tatoń, prof. UJ, kierownik Zakładu Biofizyki Katedry Fizjologii UJCM.

Dr Wróbel urodził się w 1959 roku w Krakowie. Studia na Wydziale Matematyczno-Fizycznym UJ ukończył w 1982 roku. Pracę magisterską pod tytułem „Modele Dystrybucji Pierwiastków” wykonał pod kierunkiem prof. Adama Strzałkowskiego.

Od 1983 roku był zatrudniony w Instytucie Fizyki UJ. Początkowo pracował jako „samodzielny fizyk” w Zakładzie Fizyki Jądrowej. Zajmował się wówczas wykorzystaniem metody Protonowej Analizy Fluorescencyjnej Promieni X (PIXE) oraz Metody Wstecznego Rozpraszania Rutherforda (RBS) do wyznaczania składu pierwiastkowego materiałów biomedycznych oraz pyłów zawieszonych w powietrzu.

W 1997 roku obronił pracę doktorską pod tytułem „Badanie składowej komunikacyjnej zanieczyszczeń pyłowych metodą protonowej analizy fluorescencyjne promieni X”.

Od 2000 do 2009 roku zajmował się głównie zastosowaniem metody Fluorescencji Rentgenowskiej (X-ray Spectrometry) w badaniach biomedycznych. W latach 2001 - 2002 realizował (jako kierownik grantu) grant KBN No 7T11E04620 pod tytułem „Adaptacja metody fluorescencji rentgenowskiej do badań biomedycznych“. Jednocześnie brał udział w badaniach materiałów organicznych wykorzystujących spektroskopię w zakresie podczerwieni oraz spektrometrię ramanowską. Od 2002, tj. od samego początku Zakładu Fizyki Medycznej, był jego pracownikiem.

W 2010 roku w ramach programu ATOMIN, kiedy został zakupiony do naszego zakładu mikrotomograf SkyScan 1172, brał on udział w organizowaniu Laboratorium Mikrotomografii Komputerowej. Od tego czasu zajmował się wykorzystaniem mikrotomografii w badaniach medycznych, antropologicznych i inżynierii materiałowej. Kontynuuje również prace związane z zastosowaniem spektroskopii molekularnej, oscylacyjnej, do badań związanych z biologią komórki a szczególnie w badaniach mikropęcherzyków zewnątrzkomórkowych.

Dr Wróbel był autorem lub współautorem ponad 100 publikacji naukowych, które zostały opublikowane w renomowanych czasopismach międzynarodowych. Aktywnie tez współpracował z zespołami Zakładu i pomagał przy badaniach do 10 prac doktorskich: Grzegorza Tatonia, Małgorzaty Korbas, Karoliny Wójcik-Piotrowicz, Sylwii Orzechowskiej, Bartosza Leszczyńskiego, Agnieszki Kamińska, Anny Drożdż, Martyny Durak-Kozicy, Hanieh Karimi i Agaty Bogdał.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.


Zobacz galerię zdjęć