Dni Otwarte synchrotronu SOLARIS i warsztaty projektu CENILS

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS otwiera swoje drzwi dla wszystkich zainteresowanych pierwszym polskim synchrotronem.

W dniach 17 i 18 października 2014 r. odbędą się Dni Otwarte SOLARIS & warsztaty projektu CENILS (Central European Network for knowledge based on Innovative Light Sources). Zorganizowane z tej okazji wykłady i pokazy będą poświęcone innowacyjnym źródłom światła, którymi są synchrotrony i lasery należące obecnie do najpotężniejszych narzędzi badawczych w fizyce, medycynie, biologii czy nowoczesnych technologiach.

W ramach tych Dni Otwartych odbędzie się kilka sesji połączonych ze zwiedzaniem hali synchrotronu. W piątek, 17 października zapraszamy przedsiębiorców oraz naukowców, natomiast w sobotę, 18 października  -  mieszkańców. Szczegółowy program można znaleźć TUTAJ.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc wymagana jest wcześniejsza rejestracja, której można dokonać poprzez formularz internetowy dostępny TUTAJ.

Powstające Centrum SOLARIS – jeden z 65 synchrotronów na świecie – będzie największą multidyscyplinarną infrastrukturą badawczą w Polsce. Projekt budowy synchrotronu SOLARIS  jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013.

Celem projektu CENILS (Central European Network for knowledge based on Innovative Light Sources), jest stworzenie ponadnarodowej sieci uniwersytetów, laboratoriów oraz podmiotów małego i średniego biznesu, promującej efektywne użytkowanie, wiedzę o możliwościach badawczych i racjonalny rozwój innowacyjnych źródeł światła.  Projekt ten realizowany jest w ramach Programu dla Europy Środkowej współfinansowanego ze środków EFRR.

Partnerem Dni jest Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, który przygotował wejściówki do Ogrodu Doświadczeń dla mieszkańców za udział w konkursie odbywającym się podczas Dni Otwartych. Patronem medialnym wydarzenia jest Dziennik Polski.

Data opublikowania: 29.09.2014
Osoba publikująca: Anna Gawlik