Koncert Karnawałowy na Wydziale

W piątkowe popołudnie, 27 stycznia 2017 r., w nowoczesnych wnętrzach Biblioteki Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ miała miejsce niecodzienna impreza. Dziekan WFAIS,  prof. dr hab. Ewa Gudowska-Nowak, zaprosiła pracowników Wydziału i ich rodziny na niezwykły Koncert Karnawałowy, który uświetniły występy dwóch znakomitych artystek: Bożeny Zawiślak-Dolny i jej córki, Katarzyny Zawiślak-Dolny.
Bożena Zawiślak-Dolny (mezzosopran) – solistka związana z Operą Krakowską, znana z wybitnych kreacji w operach Rossiniego i Verdiego,  śpiewała w Kopciuszku, Cyruliku Sewilskim, Nabucco. Powszechnie uznawana za najlepszą polską odtwórczynię partii tytułowej w operze Carmen Bizeta. Jest artystką wszechstronną, występowała w znanych operach, operetkach i musicalach, a ulubione role to: Dolly w Hello Dolly, Hodel w Skrzypku na dachu, Aldonza-Dulcynea w Człowieku z La Manchy. Przepięknie i przejmująco śpiewała songi Kurta Wailla w przedstawieniu Zagraj mi melodię z dawnych lat.
Katarzyna Zawiślak-Dolny – absolwentka PWST w Krakowie w klasie mistrzowskiej prof. Jerzego Treli. Aktorka, od 2010 roku związana z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Zagrała w przedstawieniach: Ziemia obiecana wg W.S.. Reymonta w reż. Wojciecha Kościelniaka, Czarnoksiężnik z Krainy Oz wg L. F. Bauma w reż. Jarosława Kiliana, Tango Piazzolla Anny Burzyńskiej w reż. Józefa Opalskiego, Maskarada M. Lermontowa w reż. Nikołaja Kolady, Bromba w sieci w warszawskim Teatrze 6. piętro.
Artystkom towarzyszył zespół instrumentalny w składzie:
Jacek Bylica – mistrz fortepianu, związany z krakowską Akademią Muzyczną, gdzie pracuje na stanowisku adiunkta; gra muzykę kameralną, ale również teatralną i  rozrywkową. Od wielu lat współpracuje z krakowskim teatrem im. J. Słowackiego, jest członkiem zespołu Tango-Bridge, który wykonuje klasyczne tango argentyńskie oraz Tango-Nuevo.
Beata Katlewicz – skrzypaczka, nauczyciel w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. I. Paderewskiego.
Jacek Kociuban – wiolonczelista,  członek kwartetu smyczkowego ART DECO, koncertmistrz Orkiestry Filharmonii Krakowskiej,  starszy wykładowca w Akademii Muzycznej w Krakowie, nauczyciel klasy wiolonczeli w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Krakowie. Kilkakrotnie występował jako solista, wykonując z orkiestrą utwory Vivaldiego, Brahmsa, Brucha. Dokonał szeregu nagrań muzyki teatralnej i filmowej, współpracuje ze studiem nagrań Teatru Starego w Krakowie.
Podczas koncertu zabrzmiały przepiękne tanga A. Piazzolla (Yo soy Maria, Balada par un loco, No quiero orto, Oblivion), Bésame Mucho C. Velázqueza, piosenki retro do tekstów Juliana Tuwima (Miłość ci wszystko wybaczy, Pokoik na Hożej, Ja śpiewam piosenki), arie z oper i operetek, a wśród nich Arietta Perichola (Aria ze śmiechem) J. Offenbacha i niezapomniany Duet kotów G. Rossiniego w mistrzowskim wykonaniu obu artystek.
Koncertowi towarzyszyła prezentowana w „Galerii w Bibliotece” wystawa Karnawał w Wenecji, na której znalazły się fotografie wykonane przez dr Małgorzatę Kistryn podczas ubiegłorocznego karnawału w Wenecji i w toskańskim miasteczku Castiglion Fibocchi. Autorka zdjęć z wykształcenia jest fizykiem jądrowym, jej pasją są podróże z aparatem fotograficznym w ręku, a ulubionym celem – Włochy.
Przygotowaniem pomieszczeń biblioteki na potrzeby koncertu, wykonaniem scenografii i aranżacją wystawy zajęli się pracownicy Biblioteki WFAIS.
Prace dr Małgorzaty Kistryn można oglądać w Bibliotece Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ do końca karnawału 2017.
Tekst: M. Pawłowska

fot. Krzysztof Magda, Jadwiga Wichman