Zmarł prof. Wiesław Czyż

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w sobotę 8 kwietnia 2017 roku w wieku 90 lat zmarł po długiej chorobie Profesor Wiesław Czyż.

Wiesław Czyż, członek PAN i PAU był profesorem fizyki teoretycznej w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Jego zainteresowania naukowe koncentrowały się wokół teorii i fenomenologii oddziaływań fundamentalnych. Jest znany jako współautor tzw. modelu zranionych nukleonów, który jest powszechnie używany do opisu wysokoenergetycznych zderzeń protonów i ciężkich jąder. Był prekursorem badań nad nowym stanem materii, powstającym w czasie relatywistycznych zderzeń ciężkich jonów, który nazwano plazmą kwarkowo-gluonową. Przez wiele lat  kierował Zakładem Fizyki Teoretycznej w IFJ PAN i pełnił funkcję redaktora naczelnego czasopisma Acta Physica Polonica B. Od 1988 roku związał się na stałe z Instytutem Fizyki UJ. W 2005 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Profesor Wiesław Czyż był przez szereg lat wykładowcą zaawansowanych metod mechaniki kwantowej dla doktorantów Instytutu Fizyki UJ, rozpoznawalnym, cenionym i niezwykle szanowanym mentorem młodszych pokoleń fizyków, których zjednywał sobie spokojem, rozwagą, wiedzą i głębokim spojrzeniem na sprawy nauki. 
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek, 13 kwietnia o godz. 11:30 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

 

Data opublikowania: 11.04.2017
Osoba publikująca: Karolina Mazur
Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej